Modelarstwo jako hobby dla dzieci i dorosłych

W jaki sposób można przekazać dziecku wiedzę o budowie samolotów, czołgów, czy okrętów? Jak wyglądają, z jakich części się składają i co jest ich napędem. Najlepiej zrobić to w sposób poglądowy i jednocześnie aktywizujący do samodzielnego działania. Taką możliwość stwarzają plastikowe zestawy części składowych, z których można budować miniaturki pojazdów służących do przemieszczania się drogą lądową, powietrzną lub morską.

Jak stworzyć własną kolekcję?

Aby zapoczątkować zbiór warto najpierw kupić jakiś prosty model do sklejania ze strony www.bee.pl i nauczyć dziecko wykonywania podstawowych czynności. Zdobyte doświadczenie pozwoli na sięgnięcie po bardziej skomplikowane konstrukcje. A wybór jest duży. Z precyzyjnie wyciętych fragmentów można złożyć:

  • samochód określonej marki,
  • auto wyścigowe,
  • lokomotywę,
  • samolot, helikopter, szybowiec,
  • jacht, okręt lub łódź podwodną,
  • czołg,
  • pojazdy kosmiczne.

Wszystkie części modeli odzwierciedlone są wiernie i w odpowiedniej skali, przez co efekt końcowy całkowicie przypomina pierwowzór.

Zabawa i nauka

W zależności od zainteresowań dziecka, można się skupić na określonym typie pojazdów. Młody miłośnik samochodów, pozna auta retro i współczesne popularne modele, oraz nowoczesne wiodące marki. W ten sposób zapozna się z historią motoryzacji i najnowszymi trendami w tej dziedzinie. Zainteresowania militariami można rozszerzać poprzez składanie modeli wozów bojowych, samolotów myśliwskich i bombowców z okresu II wojny światowej. Twórczą wyobraźnię pobudzi model do sklejania rakiety, a nawet całej stacji kosmicznej znanej z filmów science-fiction. Sklejanie modeli łączy pokolenia. Ojciec lub dziadek pomoże dziecku w konstruowaniu, a przy okazji przekaże mu sporo informacji z historii, albo na temat eksplorowania przestrzeni kosmicznej. Młody modelarz może też sięgnąć do innych źródeł, by samodzielnie poszerzyć swoją wiedzę. Tworzenie miniaturek jest więc nie tylko doskonałą zabawą, ale również inspiracją do zajęcia się w przyszłości projektowaniem realnych obiektów.

Od analizy do syntezy

Każdy model do sklejania ma załączony schemat budowy i instrukcję wykonania. Na podstawie rysunków i objaśnień, modelarz może stworzyć syntezę z poszczególnych fragmentów. Najłatwiejsze są modele dla początkujących. Najpierw z pomocą a później samodzielnie, dziecko będzie realizowało konstrukcje o coraz wyższym stopniu trudności. Przyczyni się to również do rozwoju myślenia logicznego, spostrzegawczości, wyobraźni przestrzennej, sprawności manualnej a także umiejętności współdziałania.